Realizujemy kilkumilionowy kontrakt na dostawę urządzeń linii wytłaczania tworzyw sztucznych i kompozytów


Materiały kompozytowe cieszą się coraz większą popularnością, a to za sprawą możliwości połączenia co najmniej dwóch materiałów, w którym jeden z nich jest materiałem wiążącym natomiast drugi pełni funkcję zbrojenia. Dzięki temu uzyskujemy kombinację własności (zwłaszcza mechanicznych) niemożliwych do osiągnięcia w przypadku stosowania pojedynczych materiałów wyjściowych. Jedną ze znanych metod poprawy właściwości tworzywa sztucznego jest dodawanie do niego wszelkiego rodzaju dodatków typu włókno szklane, włókno bazaltowe lub włókno węglowe. Tworzywa sztuczne wzmacniane tego typu włóknami są znacznie trwalsze niż konwencjonalne materiały z metalu lub drewna, a recepturę można dokładnie dostosować do określonych zastosowań.

Z końcem 2020 roku Spółka ICHEMAD-Profarb podpisała kilkumilionowy kontrakt na dostawę urządzeń linii wytłaczania, której zadaniem będzie pokrywanie różnego rodzaju profili metalowych mieszanką kompozytową. Dzięki wysoko wykfalifikowanej kadrze inżynierskiej projekt będzie realizowany w oparciu  o najnowocześniejszą technologię i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne.

Inwestycja obejmuje  system  rozwiązań począwszy od dozowania surowców oraz wypełniaczy aż do momentu odbioru gotowych, pociętych na żądane długości profili kompozytowych z metalową wkładką. Jednym z wiodących urządzeń jest wytłaczarka jednoślimakowa wyposażona w unikatowy ślimak o niespotykanej dotychczas geometrii, przeznaczonej do  przetwórstwa polipropylenu z dodatkiem włókna szklanego, włókna bazaltowego oraz dodatków uniepalniających i antystarzeniowych. Ze względu na duże właściwości ścierne przetwarzanych surowców, układ uplastyczniający zostanie wykonany w technologii bimetalicznej, co zapobiegnie nadmiernemu zużyciu. Całość dostarczanych przez ICHEMAD urządzeń będzie oparta na nowoczesnym systemie sterowania linią, opartym na przemysłowym sterowniku PLC.

Zwieńczeniem tego projektu będzie wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji nowych, innowacyjnych i wysokiej jakości elementów konstrukcyjnych z masy kompozytowej na potrzeby rynku polskiego oraz odbiorców zagranicznych.

Pokrycia to nie tylko farby, to także tworzywa sztuczne i kompozyty!